cig

Miejsca ustawowo objęte zakazem palenia czyli o ustawie antynikotynowej.

Gdzie można palić a gdzie nie? Jakie są kary za złamanie zakazu? Temat zakazu palenia w miejscach publicznych jest obecnie bardzo powszechny i nie do końca jasny, ponieważ nie podlega jednej tylko regulacji. Są miejsca ustawowo objęte zakazem palenia i brak odpowiednich oznaczeń niewiele w tej sprawie zmienia.

 

Wcześniej, przed wprowadzeniem ustawy o zakazie palenia w Polsce panowała pewna swoboda wśród palaczy, bowiem mandat można było dostać najwyżej za rzucanie niedopałków czyli za zaśmiecanie. Zakazy obowiązywały w większości środków publicznego transportu (za wyjątkami miejsc dla palących) oraz w większej części lokali gastronomicznych. Obecnie, gdy ustawa zadomowiła się na dobre prościej byłoby napisać, gdzie wolno palić. Zakaz ten został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej oraz wcześniej w niektórych państwach poza UE. Porządek wymaga jednak wymienienia miejsc ustawowo objętych zakazem a są to między innymi:
– lokale gastronomiczne oraz część lokali rozrywkowych,
– obiekty państwowe, obiekty użyteczności publicznej,
– obiekty wypoczynkowe,
– środki transportu publicznego,
– szkoły, uczelnie wyższe, budynki oświaty,
– przystanki transportu publicznego (zakaz nie obowiązuje w odległości 15 metrów od wiaty przystanku),
– pomieszczenia zakładów pracy.
Nie są to wszystkie strefy objęte ustawowym zakazem, jednak są to miejsca, w których mogą ale nie muszą widnieć . W wielu miejscach po wprowadzeniu zakazu nie mogą się też znajdować miejsca wyodrębnione. W przypadku prywatnych obiektów i środków transportu właściciel ma obowiązek umieszczenia graficznych i słownych zakazów palenia w widocznych miejscach za wyjątkami miejsc wyodrębnionych, które z kolei muszą spełniać określone wymagania.
Złamanie zakazu palenia w miejscach publicznych stanowi wykroczenie zagrożone mandatem do 500 zł. Wykroczenie stanowi też brak informacji o zakazie palenia, za które ukarany może zostać właściciel obiektu lub środka transportu. Grzywna za brak informacji o zakazie palenia może wynieść do 2000zł.
Po wprowadzeniu ustawy zaczęły powstawać tzw. „kluby palaczy” czy też „kluby miłośników tytoniu”. W takich lokalach klienci deklarują zgodę na przebywanie w pomieszczeniach dla palaczy. Jest to rozwiązanie połowiczne, gdyż niepaląca część potencjalnych klientów takich lokali rozrywkowych może zrezygnować z wizyty, natomiast wyodrębnienie i przystosowanie pomieszczenia dla palaczy wymaga wkładu, który może być dla właścicieli niewspółmierny ekonomicznie.

 

Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w kwestii poruszonej w niniejszym artykule, zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnika, np. Adwokaci Tarnów, który pomoże w Twoich problemach prawnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *